Dziś pora na przepis na sernik. Masa, którą przygotowałem miała wspaniały smak, jednak popełniłem kilka błędów i ciasto do końca się dopiekło.Napisze Wam dzisiaj jak tych błędów uniknąć i czego nie wolno robić z ciastem na sernik.
Ale najpierw przepis na masę serową. Potrzebować będziemy następujące składniki:
- 1 kg sera białego, najłatwiej jest zrobić sernik z gotowego sera w kubełkach,
- 100 g mąki ziemniaczanej,
- szklanka cukru,
- 5 jajek,
- płaska łyżeczka sody oczyszczonej,
- garść rodzynek,
- cukier waniliowy,
- ewentualnie zapach do ciasta (wedle uznania).
Pierwszym krokiem jest umycie i namoczenie rodzynek w ciepłej wodzie. Powinny w niej postać przez minimum 30 minut.
Najpierw przekładamy ser do robota kuchennego, oddzielamy białka od żółtek. Żółtka oraz cukier i mąkę ziemniaczaną dodajemy do sera. Całość mieszamy. I tu pierwsza uwaga. Nie wolno zbyt długo mieszać masy bo stanie się za rzadka i potem będzie problem z jej upieczeniem.
Do masy dodajemy cukier waniliowy oraz zapach do ciast i sodę. Całość powinniśmy delikatnie wymieszać, ja to robiłem za długo. Na koniec dodajemy namoczone rodzynki. Po odsączeniu wody powinniśmy je obtoczyć w mące! Z białek ubijamy sztywną pianę!
Wyłączamy mikser i dodajemy do masy pianę z białek. Całość bardzo delikatnie mieszamy i przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy albo blachy.
Następnie obcinamy papier wystający poza tortownicę. Robimy to dopiero wtedy kiedy nałożymy do niej ciasto! Wtedy papier się odpowiednio ułoży. I tu mój drugi błąd! Tortownica jak widać była pełna. Nałożyłem do niej niestety zbyt grubą warstwę ciasta.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, wkładamy ciasto i pieczemy przez minimum 60 minut. Po tym czasie sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest upieczone. jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest czysty oznacza to, że ciasto jest gotowe.
Niestety środkowa spodnia część sernika się nie dopiekła. Ale reszta była całkiem zjadliwa. Życzę Wam smacznego. I unikajcie błędów, które ja popełniłem!
Wygląda fantastycznie. Jestem zaskoczona, że w środku zrobił się zakalec. Faktycznie może za mała foremka?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Następny będzie lepszy :)
OdpowiedzUsuńSernik potrzebuje powierzchni na rozlanie się powinieneś tą ilość ciasta wylać do zwykłej prostokątnej formy wtedy wysokość masy serowej jest inna ( niższa). Ponadto wskazana jest równomierna temperatura pieczenia w piecyku by nie było sytuacji, że wierzch się spali, a spód jest płynny czyli termoobieg trzeba włączyć.
OdpowiedzUsuńtak, święta racja, mój błąd, wziąłem za małą tortownicę :(
OdpowiedzUsuń