czwartek, 25 lipca 2013

Ogórki małosolne

Po powrocie z urlopu dopadło mnie sprzątanie, mycie okien, kilka prań i sterta prasowania. Poza tym porządki w ogrodzie, koszenie trawnika, podlewanie itd. Wczoraj rano pojechałem na targ do Grodziska Mazowieckiego. Nabyłem m.in. czarną porzeczkę, maliny i ogórki. Te ostatnie z myślą o zrobieniu małosolnych w glinianym garnku. Oto przepis na ok. 1,5 kg ogórków.

Oprócz ogórków potrzebne nam będą:

- od 7 do 9 ząbków czosnku (zależnie od ich wielkości i upodobań smakowych),
- kawałek korzenia chrzanu (ok. 12 - 15 cm),
- pęczek kopru z kwiatem,
- 2 łyżki stołowe soli,
- ok. 1,5 l gorącej wody.

Najpierw myjemy i wyparzamy gliniane naczynie (kamionkę).


Chrzan obieramy i kroimy na kawałki.


Podobnie postępujemy z czosnkiem. Niektórzy nie obierają ząbków z łupinek, ale ja nie lubię gdy później ogórki oblepione są kawałkami tych łupin.


Koper pozbawiamy korzeni, kroimy go na takie kawałki, aby zmieściły się w kamionce.


Ogórki porządnie myjemy. I zaczynamy układanie warstw w kamionce. Sugeruję ułożenie 3 warstw. Musimy więc podzielić wszystkie składniki na 3 równe części. Najpierw układamy koper, na nim czosnek i chrzan. Na to nakładamy ogórki. Potem znowu koper, czosnek, chrzan, ogórki itd.


W osobnym naczyniu rozpuszczamy dwie czubate łyżki soli kuchennej w gorącej wodzie. Zalewamy ogórki wodą z solą.


Tak przygotowane ogórki przykrywamy talerzykiem lub pokrywką (ale nie szczelnie!). Możemy ją docisnąć kamieniem lub innym ciężkim przedmiotem. Za 2-3 dni będą już nadawać się do spożycia.

UWAGA! Jeśli zalejemy ogórki zimną wodą to proces kwaszenia troszkę się wydłuży (o następne 2-3 dni).




5 komentarzy:

  1. Królestwo za pysznego ogórka małosolnego- swojej własnej roboty są najlepsze !:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj. Dzięki za komentarz! Własnej roboty są doskonałe! Fajne jest to, że każdemu wychodzą troszkę inaczej. Wszystko zależy od rodzaju ogórków, ich dojrzałości, ilości soli, czosnku, kopru, chrzanu, a nawet od jakości wody którą zalewamy ogórki. Pozdrowienia!

      Usuń
    2. Nasze ogórki małosolne to najwspanialsze rzecz a swojej roboty są wręcz doskonałe. Masz rację, wszystko zależy skąd pochodzą, kiedy są zerwane...Uwielbiam dużo czosnku i kopru. Dodaję liście dębu.
      Przesyłam pozdrowienia.

      Usuń
    3. Witaj Lusiu! Ja też uwielbiam jak jeż dużo czosnku i kopru! Szczerze mówiąc uwielbiam czosnek :) Czasami tez dodaję liście dębu, są bogate w garbniki :) Pozdrowienia!

      Usuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń