poniedziałek, 10 września 2012

Ogórki małosolne - kiszone

Nie ma chyba smaczniejszej przekąski do obiadu albo do kanapek niż ogórki małosolne (a później kiszone) samodzielnie przygotowane w domu. Ważny jest wybór ogórków. Ja kupuję małe, krótkie i twarde ogóreczki, raczej jaśniejsze. Ważne jest żeby nie były sztucznie pędzone bo wtedy mogą być puste w środku. Do ogórków potrzebny będzie nam jeszcze koper, a najlepiej jego kwiat oraz chrzan, czosnek sól i woda, a także ziarna gorczycy. Oraz oczywiście naczynia, w których będziemy ogórki potem trzymać. Ogórki porządnie myjemy. Polecam najpierw namoczyć je w wodzie, tak aby całość ogórków była pod powierzchnią wody, potem spłukać, jeszcze raz namoczyć, a następnie umyć szczoteczką lub przetrzeć ściereczką. Te ostatnie czynności można pominąć jeśli ogórki po dwukrotnym namoczeniu są już czyste.



Odcinamy łodygi kopru od kwiatów. Ale łodyg nie wyrzucamy, można je pociąć na krótkie kawałki i dodać do ogórków.


Następnie obieramy i tniemy chrzan i czosnek. Chrzan tniemy na krótkie słupki. Czosnek natomiast można pociąć na kawałki, zależnie od wielkości ząbka czosnku. Małe ząbki wystarczy przeciąć na pół. 


Musimy pamiętać o jednej zasadzie, ni oszczędzamy na koprze, czosnku i chrzanie. To one nadadzą niepowtarzalny smak naszym ogórkom. Ponadto chrzan spowoduje, że nie będą miękkie! 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie naczyń, w których będziemy ogórki trzymać. Ja wybrałem trzy rodzaje, kamionkę na ogórki do zjedzenia po kilku dniach, duży słój na ogórki, które mogą postać dłużej oraz małe (litrowe) słoiki, w których ogórasy doczekają (mam nadzieję) zimy.

Do naczyń wkładamy wszystkie składniki. Na dno idzie koper, potem chrzan i czosnek, następnie warstwa ogórków. I tak układamy kilka warstw. 



W słoikach litrowych ciężko jest ułożyć ogórki warstwami dlatego też lepiej jest je układać pionowo wciskając między nie chrzan, koper i czosnek. Oczywiście na dno słoika dajemy cały zestaw aromatów.


Teraz czas na zalewę. Gotujemy w dużym garnku wodę dodają do niej łyżkę stołową soli na każdy litr wody. Następnie wrzątkiem zalewamy ogórki. Na wierzch sypiemy kilka do kilkunastu ziaren gorczycy na słoik. W przypadku kamionki czy dużego słoju dajemy jej oczywiście więcej. Słoiki porządnie zakręcamy i stawiamy na jakiś czas (np. na godzinę) do góry dnem. 


Ogórki w kamionce przykrywamy talerzykiem (do góry dnem) i dociskamy kamieniem lub np. kawałkiem kostki granitowej. 


Tak przygotowane ogóreczki już po trzech dniach będą dobre do jedzenia, a jak ktoś lubi takie leciutko małosolne to i drugiego dnia może spróbować. 

Życzę smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz