niedziela, 20 listopada 2016

Śledź w sosie tatarskim

Śledzie to tanie i zdrowe ryby. Są bogatym źródłem witamin A, D, E, B 6 i B 12. Ponadto zawierają dużą ilość potasu, żelaza, cynku miedzi, fosforu i jodu. Dodajmy do tego jeszcze zdrowe kwasy jedno- i wielonienasycone.  Co prawda solone płaty mają sporo sodu, ale można się go pozbyć poprzez moczenie ryb w wodzie lub mleku. Ja preferuję ten drugi sposób. 

Jednym z moich ulubionych sposobów podawania śledzia jest zrobienie sałatki z tą pyszną rybą. Oto przepis na jedną z nich: śledź w sosie tatarskim.

Składniki:

- 400 płatów śledzi,
- mleko do wymoczenia płatów,
- 3 ogórki kiszone własnej roboty,
- 1 duża cebula czosnkowa, 
- kilka marynowanych grzybów (kapelusze),
- majonez,
- świeżo mielony pieprz,
- w razie konieczności odrobina soli.


Śledzie moczyły się w mleku całą noc. Po odsączeniu płaty kroimy w paski lub w kostkę i przekładamy do miseczki. Następnie drobno szatkujemy cebulę. Ja użyłem akurat czosnkowej. Dodajemy ją do śledzi.


Podobnie postępujemy z ogórkami kiszonymi i marynowanymi grzybkami.


Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy.


Dodajemy majonez i doprawiamy całość świeżo mielonym pieprzem. W razie potrzeby lekko solimy, ale ja tego nie zrobiłem. Majonez, ogórki, ryby czy grzybki są wystarczająco słone.
 

Jeśli lubicie możecie do takiej sałatki dodać tez pokrojone w drobną kostkę jabłko czy zielony groszek konserwowy. Nie zapomnijcie skropić jabłka cytryną lub octem jabłkowym. Wtedy na pewno nie ściemnieje.  

Smacznego!

poniedziałek, 7 listopada 2016

Sałatka z makrelą

Makrela to bardzo smaczna ale i zdrowa ryba. Zawiera dużo kwasów Omega 3 i Omega 6, co ważne w odpowiednich dla zdrowia proporcjach. Oprócz tego cechuje ją spora zawartość selenu odpowiedzialnego w naszym organizmie m.in. za odporność oraz ochronę przed działaniem wolnych rodników. Od czasu do czasu lubię zjeść wędzoną makrelę. Na ogół dodaję ją do sałatek z surowych warzyw, które jadam na kolację. Czasem jednak przygotowuję z tej ryby sałatkę. Oto przepis!

Składniki:

- 1 spora wędzona makrela,
- 4 jajka ugotowane na twardo,
- 3 kiszone ogórki, najlepiej własnej roboty,
- 1 średnia cebula zwykła lub cukrowa albo czosnkowa,
- 1 puszka groszku konserwowego (400/220 g) ,
- świeżo mielony pieprz,
- 1 łyżka stołowa majonezu (opcjonalnie).

Ugotowane na twardo jajka kroimy w kostkę.


Ogórki kiszone również kroimy w kostkę.


Cebulę szatkujemy w dosyć drobną kostkę.


Teraz zabieramy się za makrelę. Najpierw dokładnie obieramy ją ze skóry. Następnie delikatnie  oddzielamy kawałki mięsa. Wybieramy wszystkie ości tak, aby żadna z nich nie trafiła do sałatki. 


Najwygodniej jest podzielić makrelę na pół i wyjąć cały kręgosłup wraz z ośćmi. Te, które pozostaną w mięsie będzie nam stosunkowo łatwo usunąć. 


Następnie wszystkie powyższe składniki oprószamy świeżo mielonym pieprzem i delikatnie mieszamy.


Teraz dodajemy odsączony groszek konserwowy oraz majonez (opcjonalnie). Wszystko razem delikatnie mieszamy. W razie potrzeby doprawiamy jeszcze świeżo mielonym pieprzem. Jak wspomniałem majonez nie jest niezbędnym składnikiem tej sałatki. Jeśli go nie jadacie to wystarczy po prosu zmieszać wszystkie składniki i sałatka gotowa. Ryba sama w sobie jest tłusta, a wilgoci sałatce dodadzą ogórki, cebula i groszek.


Jak zapewne zauważyliście w składnikach na sałatkę brak jest soli. Nie dodawałem jej. A to dlatego, że sama makrela jest już słona. Poza tym ogórki kiszone też są słone. I chociaż lubię czasami troszkę posolić to jednak tu nie ma potrzeby używania tej przyprawy. 


Smacznego!

czwartek, 3 listopada 2016

Zupa krem z dyni na ostro

Za oknami jesień. O każdej porze roku na stołach królują potrawy specyficzne dla danego okresu. Teraz nadszedł czas na dynie! Dziś zapraszam na przepis na pyszną i jednocześnie pikantną zupę krem z dodatkiem mleczka kokosowego, ostrej papryki, limonki i imbiru!

Składniki na 4 osoby:

- 1 duża dynia,
- kawałek imbiru (ok. 5 cm),
- 2 marchewki, 
- 3 ziemniaki, 
- 4 ząbki czosnku, 
- 2 limonki, 
- ostra papryka (1 mała posiekana lub łyżeczka mielonej),
- pęczek świeżej kolendry,
- łyżeczka suszonej i rozdrobnionej  trawy cytrynowej, 
- 1 puszka (400 ml) mleczka kokosowego,
- sól i pieprz do smaku.

Marchew i ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Zalewamy je niewielką ilością wody i gotujemy do momentu aż będą miękkie.


Kawałek imbiru (ok. 5 cm) obieramy ze skórki i kroimy na talarki lub w kostkę. Kawałki imbiru zalewamy wodą i zagotowujemy. Po kilku minutach wyjmujemy imbir. 


Dynię obieramy i kroimy w kostkę.


Wrzucamy ją do wody po imbirze i zagotowujemy. 


Gdy jest już miękka przelewamy do garnka z dynią ugotowane ziemniaki i marchew. Następnie całość blendujemy.  


Liście kolendry siekamy, podobnie czosnek. Ten ostatni solimy i pozostawiamy na desce na ok. 10 minut żeby puścił sok. Następnie kolendrę i czosnek dodajemy do zupy.


Do całości dodajemy mleczko kokosowe. Teraz czas na przyprawy.  Z limonek wyciskamy sok i wlewamy do zupy. Doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i solą. Zupę doprawiamy trawą cytrynową i ostrą papryką.


Całość zagotowujemy i w razie potrzeby dodajemy jeszcze odrobiną soli i pieprzu. 

Zupa gotowa! 


Zupę można podawać z grzankami i startym serem. Można też obsmażyć kawałki piersi kurczaka, ułożyć je na talerzu i zalać zupą. Zamiast kurczaka polecam też krewetki! Jeśli lubicie dodajcie na talerz łyżkę kwaśnej śmietany. 

Smacznego!